GMINNY KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATROTYCZNYCH

13 listopada 2018r. pięcioro reprezentantów naszej szkoły uczestniczyło w gminnym konkursie piosenki patriotycznej i gminnym konkursie recytatorskim poezji patriotycznej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Łankiejmach. Oprócz nas i gospodarzy, do rywalizacji stanęli też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korszach.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany, wszyscy uczestnicy pięknie zaprezentowali swoje utwory, niektóre w zupełnie zaskakujących interpretacjach. Naszym reprezentantom udało się stanąć czterokrotnie na podium.

W konkursie recytatorskim, w kategorii klas 4-6 I miejsce zajęła Maja Gaszczyńska uczennica klasy V z wierszem K.I. Gałczyńskiego „Pieśń o fladze”, a II miejsce zdobyła Milena Lasek z klasy IV prezentująca wiersz A. Słonimskiego „Polska”. W tym samym konkursie, w kategorii klas 7-gimnazjum II miejsce zajęła Julia Pietrzyk z klasy VIII, która wzruszyła jury recytacją wiersza K.K. Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”. Natomiast w konkursie piosenki patriotycznej bezapelacyjnie zwyciężyła Paulina Paluch z klasy VII, dzięki brawurowemu wykonaniu utworu z filmu „Miasto 44”.

Konkurs był świetną okazją do zaprezentowania własnych umiejętności artystycznych oraz możliwością porównania ich ze swoimi rówieśnikami. Była to cenna lekcja dla wszystkich uczestników.

Ewa Nowińska-Dymek

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI I ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Tradycyjnie, jak co roku, nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.  Wzorem poprzednich lat były one również doskonałą okazją do uczczenia szkolnej uroczystości pasowania i ślubowania pierwszoklasistów.

Uroczysty apel, który odbył się w piątek – 09.11.2018r. na 4 i 5 lekcji – składał się z dwóch części. Najpierw, po wprowadzeniu sztandaru szkoły, punktualnie o godzinie 11:11, licznie zebrani uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice odśpiewali hymn państwowy. W tym roku miał on szczególny wydźwięk, ponieważ wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”, podczas której większość polskich szkół, tego właśnie dnia o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości klasa VII pod kierunkiem p. Ewy Nowińskiej-Dymek przygotowała ciekawą inscenizację, obrazującą burzliwe losy naszej ojczyzny. Po ich występie, prowadząca uroczystość przeegzaminowała widownię ze znajomości wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, rozpoczynającego się od słów „Kto Ty jesteś?”. Okazało się, że wszyscy wyśmienicie znają słowa tego szczególnego utworu i chóralnie bez pomyłki wyrecytowali cały wiersz.

W części drugiej główną rolę odegrali pierwszoklasiści, którzy wraz z wychowawczynią p. Barbarą Starukiewicz i p. Elżbietą Lisiczyńską, przygotowali krótki występ artystyczny. Przedstawili oni wspaniałe wiersze i piosenki tematycznie związane z Polską i zdobywaniem wiedzy, nie tylko o własnym kraju. Następnie przysięgając na sztandar szkoły wygłosili rotę ślubowania pierwszoklasisty, po czym, pani dyrektor Stefania Siewruk-Welens dokonała symbolicznego pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Garbnie. Tym samym do społeczności uczniowskiej dołączyło 13 osób.

Na zakończenie kilka słów do wszystkich zebranych skierowała pani dyrektor, która nie kryła wzruszenia związanego z pięknym odśpiewaniem hymnu oraz chóralną recytacją wiersza bliskiego sercu każdego Polaka.  Uczniowie uczestniczyli w tym dniu w szczególnej lekcji historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
ŚNIADANIE DAJE MOC

8 listopada 2018r. w ramach Europejskiego Tygodnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania przedszkolaki  z grupy "0"i uczniowie klas 1-3 po raz kolejny wzięli udział w akcji "Śniadanie daje moc". Wspólnie z paniami przygotowywali wspólnie zdrowe śniadanie, pamiętając o tym, że jest to niezbędny posiłek w codziennym i prawidłowym funkcjonowaniu każdego człowieka. Klasa 1 przygotowała również niespodziankę nauczycielom, zachęcając ich do przygotowania zdrowych kanapek i życząc smacznego.

Nauczycielki klas 0-3 SP w Garbnie

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
NARODOWE CZYTANIE „PANA TADEUSZA”

7 listopada 2018r. świetlica szkolna przybrała biało-czerwone barwy. Na ścianie pojawiła się gazetka dotycząca Narodowego Święta Niepodległości, nad naszymi głowami zawisł biały orzeł w złotej koronie, w centralnym miejscu pojawiła tablica przedstawiająca kilkanaście grafik związanych z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, a obok niej stanął stolik z pękiem czerwonych róż w wazonie i krzesło. Wcześnie rozwieszono plakaty i wykonano specjalne ulotki. Wszystko to zostało przygotowane specjalnie na spotkanie z najsłynniejszą w Polsce książką. Bowiem uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i seniorzy tego dnia wspólnie czytali wybrane fragmenty „Pana Tadeusza”.

Zebranych przywitała jedna z organizatorek wydarzenia, nasza pani bibliotekarka, Justyna Komarowska, która wspomniała, że narodowe czytanie zostało zainicjowane w ramach akcji „Rok dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Poza tym szkoła stara się o miano „Szkoły niepodległej”. Aby je uzyskać społeczność szkolna musi wykonać szereg ważnych działań związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz szeroko rozumianym patriotyzmem.

Po krótkim słowie wstępnym, pani Ewa Nowińska-Dymek przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą Adama Mickiewicza – autora „Pana Tadeusza” – oraz omówiła genezę powstania i budowę dzieła. Po czym, zaprezentowano osiem, szczególnych fragmentów epopei narodowej. Podczas ich prezentacji, w tle wyświetlano slajdy związane z tematyką poszczególnych wątków, na zasadzie połączenia słowa i obrazu.

Pierwszy fragment zaprezentowała pani Justyna, która wyrecytowała, rozpoczynającą utwór inwokację.  Następnie nasza serniorka pani Maria Urbanowicz przedstawiła poetycki obraz nieba, a pani Emilia Suwezda – przedstawiciel rodziców – odczytała fragment o lasach i drzewach polskich. Kolejno Marta Skrzydel uczennica klasy VII przytoczyła wątek opowiadający o grzybobraniu. Natomiast pani dyrektor Stefania Siewruk-Welens wyśmienicie zinterpretowała głosowo „Koncert Jankiela”. Fragment opowiadający o nautrze Polaka odczytała nauczająca w naszej szkole mama – pani Elżbieta Lisiczyńska. Przedostatnią część, opowiadającą o znaczeniu roku 1812 w historii Polski przedstawiła druga z zaproszonych seniorek – pani Krystyna Baranowska. Na zakończenie fragment epilogu zaprezentowała najmłodsza uczestniczka czytania – Michalina Rutkowska z klasy IV. Uczniowie z uwagą wysłuchali wszystkich występów i każdy z nich nagrodzili gromkimi brawami.

Jako podsumowanie spotkania organizatorki przygotowały krótki quiz, podczas którego trzy ochotniczki z widowni odpowiedziały na kilka pytań związanych z „Panem Tadeuszem”. Na zakończenie głos zabrała Pani dyrektor. Podkreśliła ona w kilku słowach jak ważne są tego typu spotkania w niepodległej od stu lat ojczyźnie oraz jak znaczącą rolę w życiu, znajdujących się pod zaborami, Polaków odegrało dzieło Mickiewicza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zgodziły się wziąć udział we wspólnym, narodowym czytaniu, a także wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby być razem z nami.

E. Nowińska-Dymek

J. Komarowska

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
 
Informacja o dniu wolnym.

Informujemy, że 2 listopada 2018r.   jest  są dniem  wolnym od zajęć dydaktycznych . Prosimy podać , czy potrzebują Państwo opieki świetlicowej w tym dniu dla swojego dziecka .

Taką informację proszę przekazać wychowawcy klasy lub bezpośrednio zgłosić w sekretariacie szkoły; numer telefonu 89 754 37 32.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 


Strona 10 z 108
Aktualności
free pokerfree poker

Kalendarz


Dzisiaj jest: Sobota
23 Marca 2019
Imieniny obchodzą
Eberhard, Feliks, Katarzyna, Kondrat,
Oktawian, Pelagia, Pelagiusz, Piotr,
Zbysław

Do końca roku zostało 284 dni.
Zodiak: Baran

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę