NARODOWE CZYTANIE „PANA TADEUSZA”

7 listopada 2018r. świetlica szkolna przybrała biało-czerwone barwy. Na ścianie pojawiła się gazetka dotycząca Narodowego Święta Niepodległości, nad naszymi głowami zawisł biały orzeł w złotej koronie, w centralnym miejscu pojawiła tablica przedstawiająca kilkanaście grafik związanych z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, a obok niej stanął stolik z pękiem czerwonych róż w wazonie i krzesło. Wcześnie rozwieszono plakaty i wykonano specjalne ulotki. Wszystko to zostało przygotowane specjalnie na spotkanie z najsłynniejszą w Polsce książką. Bowiem uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i seniorzy tego dnia wspólnie czytali wybrane fragmenty „Pana Tadeusza”.

Zebranych przywitała jedna z organizatorek wydarzenia, nasza pani bibliotekarka, Justyna Komarowska, która wspomniała, że narodowe czytanie zostało zainicjowane w ramach akcji „Rok dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Poza tym szkoła stara się o miano „Szkoły niepodległej”. Aby je uzyskać społeczność szkolna musi wykonać szereg ważnych działań związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz szeroko rozumianym patriotyzmem.

Po krótkim słowie wstępnym, pani Ewa Nowińska-Dymek przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą Adama Mickiewicza – autora „Pana Tadeusza” – oraz omówiła genezę powstania i budowę dzieła. Po czym, zaprezentowano osiem, szczególnych fragmentów epopei narodowej. Podczas ich prezentacji, w tle wyświetlano slajdy związane z tematyką poszczególnych wątków, na zasadzie połączenia słowa i obrazu.

Pierwszy fragment zaprezentowała pani Justyna, która wyrecytowała, rozpoczynającą utwór inwokację.  Następnie nasza serniorka pani Maria Urbanowicz przedstawiła poetycki obraz nieba, a pani Emilia Suwezda – przedstawiciel rodziców – odczytała fragment o lasach i drzewach polskich. Kolejno Marta Skrzydel uczennica klasy VII przytoczyła wątek opowiadający o grzybobraniu. Natomiast pani dyrektor Stefania Siewruk-Welens wyśmienicie zinterpretowała głosowo „Koncert Jankiela”. Fragment opowiadający o nautrze Polaka odczytała nauczająca w naszej szkole mama – pani Elżbieta Lisiczyńska. Przedostatnią część, opowiadającą o znaczeniu roku 1812 w historii Polski przedstawiła druga z zaproszonych seniorek – pani Krystyna Baranowska. Na zakończenie fragment epilogu zaprezentowała najmłodsza uczestniczka czytania – Michalina Rutkowska z klasy IV. Uczniowie z uwagą wysłuchali wszystkich występów i każdy z nich nagrodzili gromkimi brawami.

Jako podsumowanie spotkania organizatorki przygotowały krótki quiz, podczas którego trzy ochotniczki z widowni odpowiedziały na kilka pytań związanych z „Panem Tadeuszem”. Na zakończenie głos zabrała Pani dyrektor. Podkreśliła ona w kilku słowach jak ważne są tego typu spotkania w niepodległej od stu lat ojczyźnie oraz jak znaczącą rolę w życiu, znajdujących się pod zaborami, Polaków odegrało dzieło Mickiewicza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zgodziły się wziąć udział we wspólnym, narodowym czytaniu, a także wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby być razem z nami.

E. Nowińska-Dymek

J. Komarowska

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
 
Informacja o dniu wolnym.

Informujemy, że 2 listopada 2018r.   jest  są dniem  wolnym od zajęć dydaktycznych . Prosimy podać , czy potrzebują Państwo opieki świetlicowej w tym dniu dla swojego dziecka .

Taką informację proszę przekazać wychowawcy klasy lub bezpośrednio zgłosić w sekretariacie szkoły; numer telefonu 89 754 37 32.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
Zaproszenie na konsultacje

Serdecznie zapraszamy rodziców na konsultacje w dniu 5 listopada 2018r. w godzinach od 15.00 do 16.00.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
DZIEŃ SPÓDNICY W NASZEJ SZKOLE

30 października 2018r. zrobiło się w naszej szkole kolorowo, modnie i stylowo. A to za sprawą pań i dziewczynek, które postanowiły przypomnieć społeczności szkolnej o Dniu Spódnicy. Ale nie tylko. W grupie przedszkolnej znaleźli się również odważni i żartobliwi chłopcy, którzy również założyli tego dnia spódnice. Było co oglądać: spódnice tiulowe, klasyczne, z falbanami, w kwiatki, w kratki, mini, midi, rozkloszowane, trapezowe. Prawdziwa kolekcja wiosna/lato/jesień/zima.  Do wyboru, do koloru!

Ale skoro o odwadze mowa to należy wspomnieć, że w dawnych czasach spódnica była właśnie częścią garderoby noszonej wyłącznie przez mężczyzn. We Europie na początku średniowiecza starły się dwie mody męskie- moda na celtyckie męskie spódnice (pledy) oraz moda na nordycko-germańskie spodnie. W rezultacie spódnice zostały wyparte przez spodnie. Dzisiaj na całym świecie spódnice noszą kobiety i dziewczyny ,a także mężczyźni w Szkocji i Irlandii (tzw. kilty czyli spódnice w kratę, będące ich strojem narodowym).

Joanna Saik

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI

24 października 2018r. przedszkolaki i najmłodsi uczniowie SP w Garbnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Origami. Ta bardzo stara sztuka składania papieru, która wywodzi się z Chin, stała się bardzo popularna w Japonii i rozpowszechniła się na świecie. Origami pozwala uczniom na lepsze opanowanie geometrii, uczy precyzji, cierpliwości, pracy wg określonej instrukcji , wpływa na sprawność manualną dziecka. W związku z powyższym panie nauczycielki wyszukały ciekawe wzory i pomogły wykonać prace swoim podopiecznym. I tak maluszki przygotowały papierowe samoloty, starszaki  kubeczki, natomiast klasa 1 złożyła kolorowe gwiazdeczki, klasa 2 skaczące żabki, a trzecioklasiści pieski. Pomysł na papierowe "cuda" bardzo się dzieciom spodobał. Gotowe prace powędrowały do domów naszych milusińskich.

Nauczycielki przedszkola i klas 1-3

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 


Strona 9 z 106
Aktualności
free pokerfree poker

Kalendarz


Dzisiaj jest: Sobota
23 Lutego 2019
Imieniny obchodzą
Bądzimir, Damian, Florentyn, Łazarz,
Piotr, Romana, Roma, Seweryn

Do końca roku zostało 312 dni.
Zodiak: Ryba

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę